picΠανελλήνιο Συνέδριο Πρόληψη και Αντιμετώπιση Ενδοσχολικής Βίας: Ερευνητικές μελέτες και πρακτικές εφαρμογές

Θεσσαλονίκη, 27 έως 29 Νοεμβρίου 2015
ιστότοπος συνεδρίου: www.synedrioparatvias.kmaked.eu

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Π.Ε. και Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας – Παρατηρητήριο Πρόληψης της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού και το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας διοργανώνουν το Πανελλήνιο Συνέδριο με θέμα:

Πρόληψη και αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας: Ερευνητικές μελέτες και πρακτικές εφαρμογές

Το συνέδριο θα διεξαχθεί στη Θεσσαλονίκη, από 27 έως 29 Νοεμβρίου 2015, στους χώρους του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Σκοπός του Συνεδρίου
Η ενδοσχολική βία αποτελεί στη σημερινή εποχή ένα ανησυχητικό φαινόμενο με έντονες κοινωνικές προεκτάσεις. Η εκπαιδευτική κοινότητα καλείται να διαχειριστεί αποδοτικά και αποτελεσματικά τις σημαντικές προκλήσεις που προέρχονται από τα περιστατικά ενδοσχολικής βίας.
Σκοπός του συνεδρίου είναι να αποτυπώσει τις σχετικές με το θέμα ερευνητικές μελέτες και, ταυτόχρονα, να προωθήσει γόνιμο και δημιουργικό διάλογο μέσα στην εκπαιδευτική κοινότητα καθώς και να θέσει τις βάσεις ευρύτερων προβληματισμών αναφορικά με την ενδοσχολική βία, ώστε να αναδειχθούν και να συζητηθούν οι προοπτικές αποτελεσματικής διαχείρισης στο επίπεδο της πρόληψης αλλά και της αντιμετώπισής της.

Το συνέδριο εστιάζει στις παρακάτω θεματικές ενότητες:

Α΄ΘΕΜΑΤΙΚΗ

• Ερευνητικές μελέτες σε θέματα ενδοσχολικής βίας.
  • Καινοτόμες παιδαγωγικές πρακτικές και μεθοδολογικές προτάσεις (μοντέλα) που προωθούν νέες αντιλήψεις στην εκπαίδευση, όσον αφορά στην πρόληψη και αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας.
  • Ο ρόλος των εκπαιδευτικών και των γονέων στην πρόληψη και αντιμετώπιση της βίας στο σχολείο και το σπίτι.
  • Τα Προγράμματα Σπουδών, η σχολική καθημερινότητα και η ενδοσχολική βία.
  • Η επιμόρφωση εκπαιδευτικών και γονέων σε θέματα βίας.
  • Η Συμβουλευτική των γονέων.

Β΄ΘΕΜΑΤΙΚΗ
Φαινόμενα βίας στους ακαδημαϊκούς χώρους.

Σε ποιους απευθύνεται:

•  Μέλη Δ.Ε.Π. και Ε.Π. των ΑΕΙ και ΤΕΙ.
  •  Στελέχη της εκπαίδευσης.
  •  Επιστήμονες, ερευνητές και εκπαιδευτές ενηλίκων με ενδιαφέρον για την πρόληψη και αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας στην εκπαίδευση.
  •  Εκπαιδευτικούς Προσχολικής Αγωγής, Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης.
  •  Υπεύθυνους φορέων που δραστηριοποιούνται σε θέματα ενδοσχολικής βίας.
  •  Προπτυχιακούς και Μεταπτυχιακούς Φοιτητές ΑΕΙ και ΤΕΙ.

Δραστηριότητες – Εργασίες:
Κεντρικές ομιλίες
Συνεδρίες στρογγυλής τράπεζας
Προφορικές παρουσιάσεις ερευνητικών μελετών και διδακτικών προτάσεων
Εργαστηριακές παρουσιάσεις

Στο συνέδριο μπορούν να υποβληθούν τρεις κατηγορίες εργασιών:
Ερευνητικές εργασίες-μελέτες
Διδακτικές προτάσεις
Εργαστηριακές παρουσιάσεις
(Συνημμένα αναρτώνται οι αντίστοιχες φόρμες κατάθεσης εισηγήσεων)
Σημαντικές Ημερομηνίες
1η Ανακοίνωση: 10 Ιουνίου 2015
Έναρξη υποβολής περιλήψεων: 20 Ιουνίου 2015
2η Ανακοίνωση: 1 Σεπτεμβρίου 2015
Λήξη υποβολής περιλήψεων: 30 Σεπτεμβρίου 2015
Ενημέρωση αποδοχής εργασιών: 30 Οκτωβρίου 2015
Ανακοίνωση προγράμματος: 10 Νοεμβρίου 2015
Διεξαγωγή συνεδρίου: 27–29 Νοεμβρίου 2015
Υποβολή εργασιών για πρακτικά: 1-20 Δεκεμβρίου 2015

Τρόπος υποβολής εργασιών
Έως 30 Σεπτεμβρίου 2015 θα κατατεθούν μόνον οι περιλήψεις των εισηγήσεων στην ηλεκτρονική Διεύθυνση: synedrio.parat.vias.kmaked@gmail.com.
Έως 20 Δεκεμβρίου θα κατατεθούν οι πλήρεις εισηγήσεις για τα πρακτικά στην ηλεκτρονική Διεύθυνση: synedrio.parat.vias.kmaked@gmail.com
Επιλογή εισηγήσεων
Για την αξιολόγηση – επιλογή των εισηγήσεων θα χρησιμοποιηθεί η πρακτική των δύο ανεξάρτητων κριτών.
Πληροφορίες στα τηλέφωνα:

κ. Ισαάκ Στόγιος: 2310-904017